- 1/1
De reisendes dag, 29.september, markerer den første dokumentasjonen av romanifolket/taterne i Skandinavia. På denne datoen i 1512 dukket et stort følge opp i Stockholm.
Taterne er en av Norges fem nasjonale minoriteter, og vår eldste nålevende innvandrerminoritet. Taterne har en over 500 år lang historie i Norden, og ble først omtalt i Stockholms stads tänkebok som «Thaatra» den 29. september 1512. Glomdalsmuseet har siden 2000 hatt et nasjonalt ansvar for dokumentasjon og formidling av romanifolkets/taternes kultur og historie og samarbeider med Taternes Landsforbund om arrangementet.
Hva skjer:
Marked med demonstrasjon og salg av håndverksprodukter
Sang og musikk med Vilhelm Johansen, Viola Karlsen, Hilde Borge, og kanskje dukker det opp en og annen til.
Foredrag med kunstnerisk vri med Hilde Borge.
Samlingssted rundt bålet ute, med kaffe og gode historier
Det vil være gratis inngang denne dagen, benytt gjerne anledningen til å se utstillingen «Latjo drom» for å lære mer om de reisende eller miniutstillingen "Hjem".
Kaféen er åpen.
Vel møtt!